24.09.2024

Що категорично заборонено вживати при цукровому діабеті?

Абсолютно заборонено вживати такі харчі та напої:

  •  жирні сорти м'яса, риби та птиці та будь-які страви з них;
  •  копченості, ковбаси, консерви;
  •  ікра риби;
  •  молочні та кисломолочні продукти з високим відсотком жирності та страви з них;
  •  соління, маринади, гострі соуси;
  •  манка, рис, макаронні вироби;
  •  хлібобулочні вироби; кондитерські вироби;
  •  будь-які газовані та солодкі напої.

Регулярний контроль рівня цукру за допомогою глюкометра допомагає самостійно коригувати свій раціон та фізичну активність. Адже для людини з діабетом харчування є основою його доброго самопочуття: він повинен знати, яку їжу та в якій кількості їй слід споживати, зробивши це своїм стандартом. І лише тоді, коли ви позбавитеся психології дієти, то досягне якісного рівня життя.

Цукровий діабет – це не вирок, а особливий спосіб життя, адже якщо ви навчитеся прислухатися до свого організму, то цукор у крові практично весь час перебуватиме на нормальному рівні.

Важливо!

Норма цукру у крові на голодний шлунок становить від 3,3 ммоль/л до 5,5 ммоль/л.

Допустима норма цукру через дві години після прийому їжі не повинна перевищувати 7,8 ммоль/л.

Рівень цукру в крові – це значний життєвий показник. Оскільки у здорової людини цей рівень координується за допомогою інсуліну, що виробляється організмом, а у діабетиків запаси інсуліну вичерпані або виробляються у недостатній кількості, клітини відчувають дефіцит енергії, а рівень глюкози у крові підвищується. Саме тому, для вжиття необхідних заходів, людям, особливо із діагностованим діабетом, важливо стежити за рівнем глюкози. 

Який рівень цукру в крові вважається нормою

На відміну від змін температури тіла або артеріального тиску, рівень глюкози в крові ніяк не відчувається людиною — для його контролю необхідно здавати аналізи. Кров «на цукор» здається натще, перед здаванням аналізи не потрібно їсти, пити, палити та активно рухатися, інакше результати можуть бути неточними.

Нормальний показник – до 5.5 ммоль на літр, якщо кров беруть із пальця, та до 6.1 ммоль на літр, якщо кров береться з вени. Якщо показники вищі, але все ж таки менше 7 ммоль/л, то говорять про переддіабет (предіабет). Це поширений прикордонний стан, який говорить про те, що настав час вжити заходів, інакше розвинеться діабет другого типу. Переддіабет оборотний, але якщо показник двічі виявився більше 7 ммоль/л, то лікар поставить діагноз діабет. Це невиліковне захворювання, яке вимагає змінити спосіб життя і постійно контролювати нормальний рівень цукру в крові.

До підвищення рівня глюкози в крові призводять такі причини:

  •  ендокринні збої;
  •  порушення імунітету через інфекційні захворювання;
  •  неправильна робота підшлункової залози;
  •  наявність ожиріння;
  •  хвороби печінки;
  •  розлад харчової поведінки;
  •  емоційні переживання;
  •  стрес;
  •  вживання алкоголю;
  •  передменструальний синдром.

Як швидко знизити цукор у крові без пігулок

Для того, щоб швидко і ефективно знизити рівень цукру в домашніх умовах, можна зайнятися спортивними вправами або вийти на прогулянку. За рахунок того, що м'язи використовують глюкозу під час своєї роботи, рівень цукру в крові зменшиться. Достатньо навіть 30 хвилин інтенсивних рухів. Важливо пам'ятати, що такий спосіб є актуальним, якщо рівень цукру 8-10 ммоль/л. Якщо він вищий, то краще не надто проявляти активність, а дочекатися зниження рівня хоча би до 10 ммоль/л.

У людей із гіперглікемією часто виникає спрага. На рівень цукру позитивно впливає рясне питво. Це спосіб компенсації рівня глюкози організмом, надлишок цукру виводитимуться із сечею.

На жаль, способів швидко знизити цукор не так багато, та й це небезпечно. Тому тим, у кого виявлений високий рівень цукру, варто звернутися до лікаря, щоб визначити причину підвищення та розпочати терапію. Високий рівень цукру трохи менш небезпечний ніж низький. Але затягувати ситуацію і залишати її поза увагою ніколи не варто.

Застереження

Щоб рівень цукру в крові був нормальним, важливо правильно харчуватися. Запам'ятайте, людям з високим цукром насамперед рекомендують обмежити вуглеводи в їжі та схуднути. Це не означає, що потрібно негайно сідати на білкову або кето-дієту: достатньо відмовитися від простих вуглеводів на користь багатих клітковиною продуктів, нежирних білків та корисних жирів.

Для зниження рівня цукру в крові бажано схуднути хоча б на 10% від своєї початкової ваги: ​​у поєднанні з фізичними вправами таке схуднення вдвічі збільшує сприйнятливість клітин до інсуліну, а отже, зменшує ризик розвитку діабету та допомагає нормалізувати рівень цукру. Як саме ви худнутиме, неважливо — головне, щоб результат зберігався якомога довше.