01.12.2024

Сім способів ухвалювати рішення швидше та якісніше

Іноді рішення ухвалюються неприйнятно довго, і в результаті втрачаються час, нерви, гроші та цінні можливості. Зрозуміло, процес ухвалення рішення в команді проходитиме довше, ніж самостійний розбір ситуації. Але навіть при командній роботі можна прискорити цей процес та покращити його якість.

Важливо пам'ятати те, що загальний результат повинен приносити користь, не призводити до непотрібних витрат, а в ідеалі взагалі допомагатиме економити ресурси. Існують 7 способів прийти до такого рішення швидко та ефективно.

1. Користуйтесь стандартами

Якщо ви вже одного разу ухвалювали рішення у схожій ситуації, скористайтеся вже придуманим шаблоном, прикладом. Якщо у вас є досвід у вирішенні подібних проблем у минулому, згадайте алгоритм ухвалення рішення в той період і модернізуйте його під актуальне завдання. Іншими словами: навіщо винаходити колесо, якщо воно вже існує та працює?

Це найочевидніший підхід. Користуйтеся ним у тому випадку, коли від команди не очікується глибинного креативу, а рішення має бути просто ефективним.

2. Зберіть потрібну інформацію

Важливий етап прийняття рішень – збір інформації. Розберіться у всіх тонкощах та деталях ситуації, зберіть групу або просто запитайте думки експертів. Найчастіше якесь рішення спадає на думку вже в процесі обговорення питання. Обміркуйте кілька варіантів – і вперед.

3. Краще менше та краще

Проведіть із колегами мозковий штурм. Не зациклюйтесь на тому, щоб зібрати якнайбільше варіантів вирішення ситуації. Можна організувати традиційну стратегічну сесію, де кожен висловлюється щодо ситуації та пропонує свій план дій.

4. Встановіть тимчасові кордони на обговорення проблеми

Якщо у вас є список можливих варіантів, обмежте час прийняття фінального рішення. Чи знаєте ви, як Стів Джобс придумав назву Apple? Насправді Apple Computer була тимчасовою назвою для реєстрації компанії. Він установив термін, до якого співробітники могли пропонувати інші імена. Але варіантів цікавіше не з'явилося, тож заяву на реєстрацію подавали із “яблучним” ім'ям. Очевидно, що зволікання з ухваленням рішення було б безглуздим.

5. Переконайтеся, що колеги готові діяти відповідно до ухваленого рішення

Можливо, хтось був не зовсім згоден із запропонованим планом дій. Але якщо в команді не виявлено суттєвих протиріч між думками, всі мають діяти згідно з єдиним ухваленим рішенням.

6. Починайте виконувати задумане відразу

Інакше є ризик передумати і знову сповільнитись. Є один чудовий закон, про який вам розповість будь-який лайф-коуч чи тренер з особистої ефективності: у вас є лише 72 години, щоб почати втілювати задумане. А якщо ні, то плани так і залишаться планами навіки. В умовах бізнесу часу ще менше. Дійте, але будьте готові до всього.

7. Не бійтеся помилок – курс завжди можна коригувати

Найчастіша причина, через яку затягується прийняття рішень – страх помилок і провалів. Через це ми в мільйонний раз все зважуємо, думаємо, збираємо ще більше інформації, знову зважуємо, обмірковуємо… і так по колу.

Страх помилки цілком природний. В умовах бізнесу від цього залежить дуже багато: ви, компанія, люди, які на вас працюють, партнери, прибуток і т.д. Однак у більшості випадків навіть за провального прогнозу розвитку ситуації завжди можна скоригувати план дій і знайти вихід там, де ви не припускали його знайти.

Вчіться виявляйте гнучкість. Пам'ятайте: навіть при ретельному плануванні діяльності можливі помилки. Залишайте місце для маневру. Тоді зміни відбуватимуться менш болісно.