01.01.2024

Вплив електромагнітного випромінювання на живі організми

У доісторичні часи, на зорі людства, перші "хомо-сапієнс" промишляли збиранням, їли сире м'ясо, одягалися в шкури вбитих тварин, жили в печерах, пересувалися чистою землею виключно на своїх двох або простіше - задовольнялися тим, що було їм дано. Пройшло трохи часу, відповідно до віку нашої планети, і що ми маємо? Прокинувшись вранці ми йдемо на кухню, підігріваємо їжу в мікрохвильовій печі, вмикаємо електричний чайник, сушимо волосся за допомогою фена, ставимо на підзарядку мобільний телефон. Снідаючи ми дивимося у вікно і бачимо поруч дзижчу лінію електричних передач, під якою жваво пройшов трамвай... На робочому місці чути маленьке звукове тло від працюючих електричних приладів - наших маленьких, розумних помічників.

Електрична енергія - найбільше відкриття людства, без якого цивілізації у її сьогоднішньому вигляді немає. Цей вид енергії широко використовується людством, але палиця має два кінці... Електромагнітне поле (електромагнітне випромінювання) завжди виникає при русі вільних електронів у провіднику, тому передача електричної енергії супроводжується інтенсивним електромагнітним випромінюванням.

У певних випадках електромагнітне випромінювання має згубніший вплив на живий організм, ніж радіаційне випромінювання. Справа в тому, що радіаційне тло було на нашій планеті завжди і в певні часи (а подекуди й зараз) його рівень був вищим, ніж у Чорнобильській зоні відчуження. Рівень електромагнітного поля землі з кожним роком тільки збільшується, що пов'язано з людською діяльністю. На території України загальна протяжність ЛЕП складає десятки тисяч кілометрів. Лінії електропередач і деякі інші енергетичні установки створюють електромагнітні поля промислових частот (50 Гц) у сотні разів вище за середній рівень природних полів. Напруженість поля під ЛЕП може сягати десятків тисяч В/м. Найбільша напруженість поля спостерігається в місці максимального провисання проводів, у точці проекції крайніх проводів на землю та за п'ять метрів від неї назовні від поздовжньої осі траси: наприклад, для ЛЕП-330 кВ – від 3,5 до 5 кВ/м, для ЛЕП - 500 кВ – від 7,6 до 8 кВ/м, для ЛЕП-750 кВ – від 10 до 15 кВ/м.

Негативний вплив електромагнітних полів на людину і на ті чи інші компоненти екосистем прямо пропорційні потужності поля та часу опромінення. Несприятливий вплив електромагнітного поля, створюваного ЛЕП, проявляється вже за напруженості поля, що дорівнює 1 кВ/м. У людини порушується робота ендокринної системи, обмінні процеси, функції головного та спинного мозку та ін.

Наразі, за даними екологів та лікарів-гігієністів, відомо, що всі діапазони електромагнітного випромінювання впливають на здоров'я та працездатність людей і мають віддалені наслідки. Вплив електромагнітних полів на людину через їх велику поширеність більш небезпечна, ніж радіація. Електричні поля промислової частоти оточують людину цілодобово, завдяки випромінюванням від електропроводки, освітлювальних засобів, побутових електроприладів, ліній електропередач тощо. Енергетичне навантаження від електромагнітних випромінювань у промисловості та у побуті зростає постійно у зв'язку з стрімким розширенням мережі джерел фізичних полів електромагнітної природи, і навіть зі збільшенням їх потужностей. Людина не здатна фізично відчувати навколишнє електромагнітне поле, проте воно викликає зменшення його адаптивних резервів, зниження імунітету, працездатності, під його впливом у людини розвивається синдром хронічної втоми, збільшується ризик захворювань. Особливо небезпечна дія електромагнітних випромінювань на дітей, підлітків, вагітних жінок та осіб із ослабленим здоров'ям.

Можливі механізми біологічної дії електромагнітного поля.

Механізм дії електромагнітного випромінювання на живі організми досі остаточно не розшифровано. Існує кілька гіпотез, що пояснюють біологічну дію електромагнітного поля. В основному вони зводяться до індикації струмів у тканинах та безпосереднього впливу поля на клітинному рівні, в першу чергу з його впливом на мембранні структури. Передбачається, що під впливом електромагнітного поля може змінюватися швидкість дифузії через біологічні мембрани, орієнтація та конфірмація біологічних макромолекул, крім того, стан електронної структури вільних радикалів. Очевидно, механізми біологічного впливу електромагнітного поля мають, переважно, неспецифічний характері і пов'язані з зміною активності регуляторних систем організму.

Вплив електромагнітного випромінювання на хімічні реакції.

Живі організми є складними гетерогенними системами, в яких біоколоїдам і фізико-хімічним реакціям належить провідна роль. На підставі безперервних багаторічних досліджень декількома вченими було показано, що швидкість реакцій у колоїдних системах залежить від сонячної активності та розташування щодо геомагнітних полюсів, причому основна причина цього – зміна під впливом електромагнітного поля властивостей води – загального компонента реакцій у живих та неживих об'єктах.

Вплив електромагнітного поля на клітину.

Мішенню для ініціації будь-якого адаптуючого ефекту, в першу чергу, є мембрани, плазматичні та внутрішньоклітинні, що обмежують різні органели та внутрішньоклітинні компоненти. Відома велика чутливість клітинних мембран до дії різних хімічних і фізичних агентів, у тому числі до опромінення. Морфологічні та функціональні порушення мембран виявляються практично відразу після опромінення та при дуже малих дозах. Зміна іонного складу, що виникає при цьому, може ініціювати клітини проліферативні процеси. Крім зміни проникності біологічних мембран та прискорення активного транспорту катіонів натрію, під впливом електромагнітного випромінювання відбувається активація перекисного окислення ненасичених жирних кислот та роз'єднання процесів окислення та фосфорилювання у мітохондріях.

Передбачається, що всі ці зміни на рівні клітин розвиваються з наступних причин:

Електромагнітне поле впливає на заряджені частинки та струми, внаслідок чого енергія поля на рівні клітини перетворюється на інші види енергії. Атоми та молекули в електричному полі поляризуються, полярні молекули орієнтуються за напрямом поширення магнітного поля. У електролітах, якими є рідкі складові тканин, після дії зовнішнього поля виникають іонні струми. Змінне електричне поле викликає нагрівання тканин живих організмів як за рахунок змінної поляризації діелектрика (сухожилля, хряща, кісток), так і за рахунок появи струмів провідності. Тепловий ефект є наслідком поглинання енергії електромагнітного поля. Чим більша напруженість поля та час впливу, тим сильніше виражені зазначені ефекти. До величини 10 мВт/м, умовно прийнятої за тепловий поріг, надлишкове тепло відводиться за рахунок механізму терморегуляції. Крім того, чутливість органів до перегріву визначається їхньою будовою. Найбільш чутливі до перегріву органи зору, мозок, нирки, жовчний та сечовий міхур.

Вплив електромагнітного поля на нервову систему.

Перші експериментальні дослідження щодо впливу електромагнітного поля на нервову систему були проведені в СРСР. У монографіях професора Ю.А. Холодова опубліковано результати його багаторічних досліджень щодо проблеми впливу електромагнітних та магнітних полів на центральну нервову систему. Було встановлено наявність прямого впливу електромагнітного поля на мозок, мембрани нейронів, пам'ять, умовно-рефлекторну діяльність. У модельних експериментах показано можливість впливу слабких електромагнітних полів на процеси синтезу у нервових клітинах. Отримано чіткі зміни імпульсації кіркових нейронів, що призводять до порушення інформації, яка передається в більш складні структури мозку. Виявлено, що за впливу електромагнітного поля в надвисокочастотному діапазоні може розвинутися порушення короткочасної пам'яті.

Вплив електромагнітного випромінювання на імунну систему.

На даний час накопичено достатньо даних, які вказують на те, що при впливі електромагнітного поля порушуються процеси імуногенезу. Встановлено, що під впливом електромагнітного поля змінюється характер інфекційного процесу, виникають порушення білкового обміну, спостерігається зниження вмісту альбумінів та підвищення гамма-глобулінів у крові. Крім того, електромагнітне поле може виступати як алерген або пусковий фактор, викликаючи важкі реакції у хворих алергіків при контакті з електромагнітним полем.

Вплив електромагнітного поля на статеву систему.

Під впливом електромагнітного випромінювання знижується функція сперматогенезу, змінюється менструальний цикл, сповільнюється ембріональний розвиток, виникають уроджені каліцтва у новонароджених дітей та зменшення лактації у матерів-годувальниць.

Вплив слабких електромагнітних полів на живі організми.

Слабкі електромагнітні поля при інтенсивності меншого порога теплового ефекту також впливають на зміни в живій тканині. Дослідження з біологічного впливу стільникового телефону, комп'ютерного блоку та інших електронних засобів проведено у низці україшських наукових центрів. При цьому шкідливість електронних засобів перевірялася як у робочому, так і у вимкненому стані пристрою, у тому числі без засобів живлення.

Результати проведених досліджень щодо оцінки впливу стільникового телефону, комп'ютера та інших сучасних радіоелектронних засобів на різні організми як у робочому, так і у вимкненому стані виявилися невтішними та показали вкрай негативний їх вплив на стан біологічних об'єктів, що виявлявся:

- у зниженні рухової активності та виживання мікроорганізмів;
- у збільшенні смертності мікроорганізмів;
- у погіршенні регенерації тканин;
- у порушенні ембріонального та личинкового розвитку;
- у зниженні біохімічних реакцій, порушенні метаболізму;
- у зниженні енергетичного потенціалу у всіх життєво важливих системах організму.